Frankofonie - Akce - Beaujolais Nouveau 2005

Frankofonie

Český národní výbor frankofonního ekonomického fóraCena Frankofonie

Akce - Beaujolais Nouveau 2005

Akce - 17.11.2005Typ akce

Konzumace vína s názvem Beaujolais nouveau, které tvoří zvláštní kategorii mezi klasickými víny uleželými a archivními, se stala během několika desetiletí světovým fenoménem.

Již od nepaměti se vinaři snažili prodávat vína co možná nejdříve po vinobraní a vinifikaci. Ovšem až prováděcí zákon z roku 1951 umožnil oficiálně časné uvádění vína na trh a tím odstartoval tradici vína Beaujolais nouveau, která brzy překonala hranice lyonského kraje. Právě Lyon je historickou kolébkou mladého vína a ne nadarmo se říká, že tímto městem protékají 3 řeky: Rhône, Saône a Beaujolais.

Beaujolais nouveau se vyrábí z unikátní rychle zrající odrůdy – modré Gamay, jejíž bobule obsahují bílou šťávu. Délka nakvašení je v rozmezí 4 – 5 dní. Víno v těchto dnech získává ovocnou chuť, aniž se při tom vyluhuje příliš tříslovin. Víno by mělo mít 14° C a podává se jako aperitiv při předkrmech s uzeninou či tatarským biftekem.

Dle zákona z roku 1967 byl datem uvedení Beaujolais nouveau na trh 15. listopad v 0:00 hod. Zákon z roku 1985 upravil toto datum na pohyblivé, a to na třetí čtvrtek v listopadu.

Tato tradice se rozšířila nejen po celé Francii, ale i do celého světa a dnes vítají Beaujolais nouveau milovníci vína ve 150 zemích světa a ani Česká republika při tomto svátku nechybí.

ČNVFEF bude respektovat tradici frankofonní země a zorganizuje pro své přátele, klienty a partnery večer Beaujolais nouveau. Samozřejmě ve čtvrtek 17. listopadu 2005, v hotelu Intercontinental v Praze.

© Copyright 2003-2005 ČNVFEF | napište nám created by EUNECO.COM